تکنیک های دستیابی به اندام قرینه تر

تمرین

 

قرینه بودن عضلات موجب زیبا تر نمایان شدن آنها میشود به همین دلیل بایستی مورد توجه جدی قرار بگیرند ، معمولا سمت چپ و راست بدن به صورت کاملا قرینه نیستند مثلا در فیگور جلو بازو و یا قفسه سینه از جانب این تفاوت قابل مشاهده است ، اگر این اختلاف و تفاوت سایز چشمگیر باشد باید این نقص را برطرف نمود.

خیلی از بدنسازان تنها از یک طرف ( در نماهای نیم رخ ) می توانند فیگور بگیرند و تفاوت زیادی بین یک طرف بدن با طرف دیگرشان وجود دارد و این ضعف بزرگی است. یک بدنساز باید در تمامی جهات تقریباً بالانس باشد و قرینه های بدنش تفاوت آشکاری با هم نداشته باشد.

۷ تکنیک ارائه شده در این نوشته در صورت اجرای مناسب آن و سایر ملزومات رشد عضله از جمله تغذیه مناسب و مصرف پروتئین کافی به مرور زمان و با کمی صبر و حوصله این نقص را برطرف می کند.

اولین گام این است که بررسی شود عدم تقارن به چند علت است؟ آیا ضعف ژنتیکی است ، یا بواسطه نوع شغل یا فعالیت جسمی؟ و یا تمرین باشگاهی دچار اشکال است؟ بنابراین باید برطرف کردن هر یک از این عوامل یعنی عدم تقارن تان برطرف شود. البته گاهی اوقات عدم تقارن بدن ریشه فیزیولوژی داشته و یا به جهت عدم گردش خون کافی و عصب دهی به عضلات دارای مشکلاتی است.

correcting-muscle-imbalances

 

تکنیک اول:

ساده ترین روش جهت رسیدن به تقارن گرفتن فیگور است. بدنسازان غالباً مایلند از یک جهت ، خصوصاً سمتی که بهتر تمرکز دارند فیگور بگیرند و عضلات همان بخش را که مسلط ترند نشان دهند. بدین علت شما باید عادت کنید از ناحیه ضعیف بدنتان فیگور بگیرید. بعنوان مثال اگر از ناحیه راست قفسه سینه مسلط هستید و فیگورتان را از این سمت می گیرید باید سعی کنید از این به بعد از سمت چپ فیگور قفسه سینه را در حین تمرین مقابل آینه بگیرید. از این روش برای پشت بازوها ، چهار سر ران و سایر عضلات بهره بگیرید. با بازوی ضعیف تان فیگور تک بازو بگیرید این عمل را دائماً تکرار نمائید این انقباض یا فیگور را در خارج از تمرین و باشگاه بویژه در منزل هم اجرا نمائید. آستین ها را بالا بزنید و جلوی آینه از سمت ضعیف بدنتان فیگور بگیرید.

 

تکنیک دوم:

با افزایش اندازه و شدت تمرین می توانید تفاوت سایزی عضلات ناحیه چپ یا راست بدنتان را کاهش دهید.

۱ الی ۲ ست جداگانه روی عضله ضعیف کار کنید. بعنوان مثال بعد از پایان تمرین در عضلات بازو ۱ الی ۲ ست جلو بازو با دمبل تک را ( با دست ضعیف تر ) در برنامه تان بگنجانید.

 

تکنیک سوم:

علاوه بر عدم تقارن در سایز بدن عدم تساوی قدرت هم وجود دارد یعنی یک سمت بدن از قدرت ضعیف تری نسبت به سمت دیگر برخوردار است. در این حالت سعی نمائید از حرکاتی که با دمبل انجام می گیرد با کمک گرفتن از آن اختلاف قدرت خود را کم کنید و شما می توانید در بعضی از حرکات که تعادل بهتری دارد از دو دمبل که یکی سنگین تر ( برای دست ضعیف ) باشد استفاده کنید. افزایش وزنه را به آرامی افزایش دهید.

هیچگاه از وزنه خیلی سنگین استفاده نکنید این تکنیک ( نابرابری وزنه ها ) علاوه بر کاهش تفاوت قدرت در طرفین بدن ، افزایش سایز را هم به دنبال خواهد داشت.

 

تکنیک چهارم:

از سیستمهای کمکی ، سوپرست ، رست پاز و سایر سیستم های شوک دهنده استفاده نمائید. یعنی آن قسمت از بدن که ضعیف است چند ست اضافی با اجرای این سیستم تمرینات اجرا نمائید.

 

تکنیک پنجم:

اگر در عضلات کوچک مثل عضلات دو سر یا سه سر بازویی یا ساق پا یا عضلات ناحیه ساعد ضعف دارید به مدت ۱ تا ۳ ماه ( در منزل جدای از تمرینات باشگاهی ) سه الی چهار ست بر روی این عضلات جداگانه کار نمائید. این روش بسیار کارآمد است ولی باید در نظر داشته باشید که این تمرینات نباید تمرینات تمرین اصلی باشگاه را تحت الشعاع قرار دهد.

پس از مدتی این تمرینات را به مدت چند ماه قطع کرده و مجدداً آنها را انجام دهید تا اختلاف سایز را به حداقل برسانید.

 

تکنیک ششم:

از حرکات تمرینی تکی بیشتر از هالتر یا دستگیره های دو دستی ماشین ها استفاده نمائید حرکاتی که با دمبل یا با دستگیره های سیم کش تکی انجام می گیرند فشار مجزایی را بر عضلات وارد می کنند. برنامه تمرینی تان را طوری تنظیم نمائید که تمرین با دمبل ها در آن به اندازه کافی لحاظ شده باشد.

 

تکنیک هفتم:

این روش آنقدر اهمیت دارد که بصورت جداگانه معرفی می شود و آن توجه کردن به بخش منفی حرکت در تمرینات است. هنگامی که در حرکاتی که با دمبل انجام می گیرد مانند جلو بازو با دمبل تک یا متناوب در بخش منفی حرکت ( در عضله ضعیف تر ) زمان بیشتری دهید. مثلاً هنگام بالا آوردن ( بخش مثبت حرکت ) اگر ۲ الی ۳ ثانیه طول می کشد در بخش منفی ۴ الی ۶ ثانیه زمان دهید تا حرکت به پائین هدایت شود.

یک نظر بدهید

ad
ad
پیشنهاد U-Fit
 
{{ keyword }}
۱,بهمن ۱۳۹۹
توسط 
تمرین
ادلمه مطلب
ad
جدیــد ترین ها
featured image

{{ keyword }}

featured image

{{ keyword }}

ارتباط ماساژ و تمرینات

ایروبیک یا بدنسازی مساله این است؟

محاسبه شاخص توده بدنی BMI

cjc 1295

سی جی سی چیست ؟(CJC)

کالری

۱۰ باور ساختگی و نادرست درمورد کالری‌ سوزی

U-Fit Corporation. All right reserved 2014 - Powered By : Sun Design©